Windows

Kā atbrīvoties no atmiņas pārvaldības pieturas koda BSOD?

Windows 10, tāpat kā iepriekšējās Windows versijas, ir ieprogrammēts, lai parādītu kļūdu ziņojumus, lai informētu lietotājus par operētājsistēmas vides problēmām. Zilā ekrāna nāves (BSOD) kļūdas ir īpaša kļūdu klase, kas saistīta ar avārijām, kas liek datoriem izslēgties.

Citiem vārdiem sakot, ja dators nokrita ar zilu ekrānu, tas to darīja, jo vairs nevarēja droši darboties. Lielākā daļa nāves kļūdu zilā ekrāna ir aprīkoti ar STOP kodu, kas palīdz lietotājiem identificēt vai novērst problēmas. Tomēr citreiz, kad kopā ar BSOD neparādās īpašs STOP kods (cipariem un burtiem), paziņojuma ekrānā ir jāizstrādā cita informācija.

Šajā ceļvedī mēs plānojam pārbaudīt atmiņas pārvaldības kļūdas zilo ekrānu. STOP koda vērtība šim konkrētajam nāves zilajam ekrānam skan ATMIŅU PĀRVALDĪBA. Kopš tā laika, kad esat šeit, jūs, iespējams, redzējāt ziņojumu šādā formā:

Datorā radās problēma, un tas ir jārestartē. Mēs tikai apkopojam informāciju par kļūdām, un pēc tam mēs to restartēsim.

XX% pabeigts

Lai iegūtu papildinformāciju par šo problēmu un iespējamiem labojumiem, apmeklējiet vietni InsertURLHere

Ja piezvanāt atbalsta personālam, sniedziet viņam šo informāciju:

Stop kods: ATMIŅU PĀRVALDĪBA.

Kas ir atmiņas pārvaldības STOP kods BSOD?

Atmiņas pārvaldība ir funkcija vai iestatījums, kam ir būtiska loma vienmērīgā sistēmas darbībā. Tas kontrolē un pārvalda jūsu datora atmiņu; tas darbojas, lai piešķirtu blokus dažādām lietojumprogrammām vai procesiem; tas arī veic optimizācijas, lai uzlabotu jūsu sistēmas veiktspēju (kopumā).

Tā kā atmiņas pārvaldība sistēmā Windows ir neatņemama funkcija vai iestatīšana, problēmas, kas to ietekmē, bieži izpaužas kā nopietnas problēmas, piemēram, problēmas, ko nosaka nāves kļūdu zilais ekrāns. Jā, atmiņas pārvaldības BSOD parādīšanās nozīmē, ka kaut kas nav kārtībā ar atmiņas pārvaldības procesu jūsu datorā.

Kas izraisa atmiņas pārvaldības STOP koda BSOD?

Lielākā daļa atmiņas pārvaldības kļūdu ir saistītas ar aparatūras koda (vai programmatūras) neatbilstību, iestatījumiem vai tiešām kļūmēm. Mēs varam apkopot visticamākos notikumus vai problēmas, kuru dēļ atmiņas pārvaldības zilais ekrāns tiek parādīts jūsu datorā šādā veidā:

  • Vadītāja problēmas
  • Bojāti vai bojāti sistēmas faili
  • Konflikti, kas saistīti ar aparatūras ierīcēm vai lietojumprogrammām
  • Diska vai diska problēmas
  • BIOS problēmas

Sniegtais saraksts nebūt nav pilnīgs; mēs nevaram uzskaitīt visus iespējamos cēloņus, jo mēs tos visus nezinām. Jebkurā gadījumā, tā kā jūs zināt dažas lietas par nāves zilo ekrānu, ar kuru jums ir darīšana, ir pienācis laiks pārcelt kādu darbu, lai viss būtu kārtībā. Labojumi, iespējams, ir iemesls, kāpēc jūs šeit ieradāties.

Kā noņemt atmiņas pārvaldības STOP kodu BSOD

Pirms sākat izmēģināt sarežģītus problēmas labojumus, jums būs labi jārestartē dators. Ideālā gadījumā jums vajadzētu vairākas reizes restartēt datoru un pēc tam pārbaudīt sistēmu, lai redzētu, kā tas darbojas.

Pēc atsāknēšanas jums ir jādara viss nepieciešamais, lai atjaunotu kļūdu. Ja straumējāt 4K video noteiktā vietnē vai spēlējāt 3D spēli, jums jāatkārto tā pati darbība. Pārbaudiet lietas tik ilgi, cik nepieciešams, lai pārbaudītu, vai BSOD kļūda vairs netiek parādīta.

Ja jūsu dators atkal iet uz leju ar zilu ekrānu, jums ir jāizmēģina pirmais saraksta risinājums, lai novērstu problēmas. Iespējams, jums būs jāturpina otrā procedūra un jāturpina ceļš uz leju, līdz pārējā problēma tiek atrisināta un zilais ekrāns vairs neparādās.

  1. Palaidiet Windows atmiņas diagnostikas rīku:

Šeit mēs apsveram iespēju, ka atmiņas pārvaldības nāves zilais ekrāns ir saistīts ar jūsu datora operatīvās atmiņas (Random Access Memory) problēmām, kas tiek dēvēta arī par pagaidu atmiņu. Korporācija Microsoft nodrošina īpašu utilītu (iebūvētu sistēmā Windows), ar kuras palīdzību lietotāji var veikt testus savai pagaidu atmiņai. Jā, mēs vēlamies, lai jūs izmantotu šo atmiņas diagnostikas rīku, lai pārbaudītu problēmas.

Šie ir norādījumi, kas jāievēro, lai veiktu darbu šeit:

  • Nospiediet (un turiet) Windows logotipa pogu (datora tastatūrā) un pēc tam pieskarieties R burta taustiņam, lai ātri atvērtu programmu Run.
  • Pieņemot, ka ekrāns Run tagad ir atvērts, tukšais teksta lauks jāaizpilda ar šādu kodu:

mdsched.exe

  • Tagad, lai palaistu kodu, jums ir jānoklikšķina uz pogas Labi logā Palaist (vai arī jūs varat dot tastatūras pogai Enter pieskarieties tam pašam rezultātam).

Tagad parādīsies Windows atmiņas diagnostikas logs.

  • Noklikšķiniet uz pirmās opcijas (Restartējiet tūlīt un pārbaudiet, vai nav problēmu) - ja esat gatavs tūlīt restartēt mašīnu.
  • Pretējā gadījumā - ja nevēlaties restartēt datoru, jo vēlaties saglabāt savu darbu vai darīt kaut ko citu - jums jāizvēlas otrā iespēja.
  • Pēc tam jums pašiem ir jāuzsāk atsāknēšanas darbība šādā veidā: nospiediet tastatūras Windows pogu, lai piekļūtu Windows izvēlnes Sākt opcijām un programmām, noklikšķiniet uz ikonas Barošana (tuvu displeja apakšējam kreisajam stūrim), lai skatiet pieejamās opcijas un pēc tam izvēlieties Restartēt.

Jebkurā gadījumā pēc plānotās atsāknēšanas tiks parādīts Windows atmiņas diagnostikas rīks, kas darbosies automātiski. Jūs redzēsiet veicamos uzdevumus; varēsiet vērot operāciju gaitu. Ja lietderība atklāj problēmas vai kļūdas, jūs par tām uzzināsiet.

Ja jūs neredzat nevienu kļūdu, ir liela iespēja, ka jūsu pagaidu atmiņā viss ir kārtībā. Jums jāsaprot, ka tests ar iebūvēto Windows utilītu nebūt nav galīgs. Ja kas, tas ir diezgan vienkārši, salīdzinot ar testiem, kurus trešo pušu testēšanas rīki spēj izpildīt RAM. Tāpēc kļūdu trūkumu nevajadzētu uzskatīt par apstiprinājumu tam, ka jūsu pagaidu atmiņa ir labā stāvoklī.

Ja redzējāt kļūdu, jums būs labi pārbaudīt tiešsaistē, lai iegūtu vairāk informācijas par to. Jūs, visticamāk, atradīsit risinājumu. Dažas problēmas, kas ietekmē pagaidu atmiņu, īpaši regulāras kļūdas, var atrisināt, izmantojot programmatūras darbības, savukārt ir arī citas problēmas, kurām labojumi nepastāv. Ja jūs galu galā nonākat pie pēdējā, jums, iespējams, būs jāaizstāj vismaz RAM vai kāda no tā spieķiem.

  1. Palaidiet rīku CHKDSK:

Šeit mēs apsveram iespēju, ka apskatītajiem jautājumiem, kuru dēļ parādījās Atmiņas pārvaldības BSOD, ir kaut kas saistīts ar problēmām, kas ietekmē jūsu cieto disku. Varbūt NTFS apjoms tajā ir nonācis līdz korupcijai. Taisnības labad jāsaka, ka ir daudz iespēju. Arī šeit mēs vēlamies, lai šādiem nolūkiem (cietā diska pārbaudei) izmantotu Microsoft iebūvēto rīku Microsoft.

Jebkurā gadījumā šīs ir darbības, kas jāveic, lai izmantotu diska pārbaudes rīku:

  • Nospiediet (un turiet) Windows logotipa pogu (datora tastatūrā) un pēc tam pieskarieties X burta taustiņam.

Tagad tiks parādīts lietojumprogrammu un opciju saraksts, kas veido izvēlni Enerģijas lietotājs.

  • Atlasiet Komandu uzvednes administrators, lai palaistu šo programmu.
  • Pieņemot, ka ir parādīts logs Administrators: Komandu uzvedne, tur esošajā laukā ir jāievada šāds kods:

chkdsk / f / r

  • Pieskarieties pie ierīces tastatūras pogas Enter.

Windows tagad strādās, lai izpildītu kodu. Jūs, visticamāk, redzēsiet ziņojumu, kurā norādīts, ka Chkdsk nevar palaist, jo sējumu pašlaik izmanto cits process un piedāvājums pārplānot skaļuma pārbaudes procesu vēlākam laikam.

  • Tips laukā un pēc tam nospiediet tastatūras pogu Enter.

Izpildot Y kā kodu, jums jānorāda preference diska pārbaudes darbības pārplānošanai, tāpēc Windows nākamreiz, kad dators tiks restartēts, sāks testu.

  • Jūs varat aizvērt administratora komandu uzvednes logu.
  • Ja vēlaties saglabāt vai noapaļot savu darbu, tagad ir īstais laiks to paveikt. Ja datorā ir nepabeigti darbi, jums jāveic pasākumi, lai to pabeigtu vēlāk.
  • Tagad jums ir jārestartē dators. Šeit jums jāpārzina atsāknēšanas uzdevums.

Pēc datora atkārtotas ieslēgšanās, kā paredzēts, Disk Check rīks tiks automātiski atvērts, lai veiktu attiecīgās pārbaudes jūsu cietajā diskā. Jums jābūt pacietīgam, jo ​​pārbaude var aizņemt kādu laiku. Jebkurā gadījumā rīks jūs informēs par konstatētajām problēmām (ja tas vispār kaut ko atrod). Tādā gadījumā jums būs jāveic turpmāki pētījumi (izmantojot informāciju par problēmu), lai atrastu piemērotus risinājumus.

Ja diska pārbaudes rīks neko neatrod, visticamāk, jūsu cietais disks ir kārtībā, un problēmas ar to, visticamāk, nebūs BSOD cēlonis. Neskatoties uz to, jūs joprojām varat brīvi veikt plašas (vai pat vēl modernākas) pārbaudes, lai apstiprinātu secinājumu rezultātus. Diska pārbaudes rīks diez vai ir labākā lietderība, lai noteiktu problēmas, kas ietekmē disku.

  1. Atjauniniet videokartes draiveri:

Mēs iepriekš noskaidrojām, ka atmiņas pārvaldības nāves zilais ekrāns dažkārt ir atkarīgs no autovadītāja problēmām. Nu, šeit paredzētajai procedūrai ir domāta problēma šajā konkrētajā gadījumā (ja mūsu pieņēmums atbilst patiesībai). Jums tas jāzina: Draiveris ir programma (vai kodu kopa), kas nosaka vai kontrolē mijiedarbību starp aparatūras ierīcēm un programmatūru.

Videokartes draiveris mūs interesē, jo tieši draiveris, visticamāk, ir iesaistīts zilā ekrāna avārijās. Videokartes draiveris ir draiveris, kas apstrādā darbības, kas saistītas ar grafisko karti un programmām (vai lietotnēm). Tam ir kritiska loma attēlu attēlošanas un video renderēšanas procesos sistēmā Windows. Ir tikai loģiski, ka jautājumi, kas saistīti ar tik svarīgu komponentu, var izpausties nopietnās problēmās, piemēram, BSOD.

Video kartes draiveris var būt bojāts, salauzts, bojāts vai vienkārši nespēj darboties. Parasti mēs iesakām pārinstalēt draiveri, lai novērstu ar to saistītās problēmas. Procesi, kas veido atinstalēšanas un instalēšanas darbības, dažreiz dara pietiekami, lai novērstu problēmas un neatbilstības draivera kodā. Lai uzzinātu, kas notiek, varat mēģināt pārinstalēt draiveri (ja jums ir laiks rezervēt).

Tomēr šoreiz ļoti iesakām atjaunināt videokartes draiveri (uzreiz). Atjauninot draiveri, jums jāievieš jauns kods un iestatījumi (no jaunās draivera versijas), un neatbilstības vai problēmas ar veco draiveri kļūs par nefaktoriem. Pēc atjaunināta draivera instalēšanas, iespējams, jūsu dators pārtrauks zilo ekrānu.

Pirmkārt, mēs iepazīstināsim jūs ar draiveru atjaunināšanas procesu, kas saistīts ar Windows iebūvēto atjaunināšanas funkciju šim nolūkam. Izpildiet šos norādījumus:

  • Displeja apakšējā kreisajā stūrī ar peles labo pogu noklikšķiniet uz Windows ikonas.

Tiks parādīts izvēlnes Lietotājs un lietotāju saraksts Lietotājs.

  • Lai atvērtu šo programmu, noklikšķiniet uz Ierīču pārvaldnieks.
  • Pieņemot, ka tagad esat ierīces pārvaldnieka logā, jums rūpīgi jāpārbauda kategoriju saraksts.
  • Kad esat atradis Displeja adapterus, jums ir jānoklikšķina uz šīs kategorijas paplašināšanas ikonas.

Tagad ierīces, kas ietilpst kategorijā Displeja adapteri, kļūs redzamas.

  • Tagad jums jāatrod galvenais videokartes draiveris (kas paredzēts jūsu īpašajai grafiskajai kartei) un pēc tam ar peles labo pogu noklikšķiniet uz tā, lai redzētu pieejamās opcijas.
  • Atlasiet Atjaunināt draiveri.

Tagad tiks parādīts izvēlētā videokartes draivera atjaunināšanas draiveris.

  • Tur jums jāizvēlas pirmā opcija (automātiski meklēt atjauninātu draivera programmatūru).

Pirmais variants ir vienīgā iespējamā iespēja, jo jums ir nepieciešams Windows, lai veiktu darbu jūsu vietā. Jūsu sistēmai ir paredzēts izmantot jūsu interneta savienojumu, lai sazinātos ar nepieciešamajiem serveriem vai centriem, lai pārbaudītu, vai jūsu videokartes ierīcei ir paredzēti atjaunināti draiveri.

  • Ja Windows kaut ko atrod, tā informēs jūs par jaunas draivera versijas pieejamību un pēc tam turpinās programmatūras lejupielādi. Lai instalētu draiveri, jums vienkārši būs jāievēro ekrānā redzamie norādījumi - ja šī darbība ir piemērota.
  • Ja videokartei nav atrasta jauna draivera versija, tad Windows paziņos, ka izmantojat jaunāko draivera versiju, vai arī jūsu sistēma paziņos, ka tā neko nav atradusi. Tādā gadījumā jums būs jāapsver alternatīvas videokartes draivera atjaunināšanas metodes.
  • Kad esat pabeidzis instalēt jauno videokartes draiveri, jums ir jārestartē dators, lai pabeigtu lietas.
  • Atkārtoti mēģiniet pārbaudīt uzdevumu, ar kuru esat saskāries ar BSOD, lai noskaidrotu, vai tā pati problēma atkārtojas.

Ja nevarat panākt, lai Windows instalētu jaunu videokartes ierīces draiveri - ja draivera atjaunināšanas darbība kāda iemesla dēļ neizdevās - ja jūsu dators turpināja zilā ekrānā pat pēc jaunā draivera instalēšanas, jums jāiegūst Auslogics draivera atjauninātājs . Ieteiktā lietojumprogramma palīdzēs kontrolēti veikt visus draivera atjaunināšanas uzdevumus, kas nozīmē, ka jums nevajadzēs sevi apgrūtināt ar sarežģītām vai garlaicīgām darbībām.

Auslogics draivera atjauninātājs darbojas šādā veidā: tas veic skenēšanu, lai identificētu sliktos draiverus (bojātus, novecojušus, bojātus un nepareizi strādājošus draiverus) un apkopotu par tiem nepieciešamo informāciju; tas nonāk tiešsaistē, lai meklētu jaunas draiveru versijas; tas iegūst ražotāja ieteiktos draiverus (stabilas draiveru versijas), kurus pēc tam instalē kā sliktas draivera programmatūras aizstājējus.

Izmantojot ieteicamo lietojumprogrammu, jūsu dators galu galā iegūs jaunus draiverus gandrīz visām tā ierīcēm vai komponentiem - un tas ir viens lielisks rezultāts. Ir pamatota iespēja, ka BSOD ir saistīts ar problēmām, kas ietekmē draiveri citai ierīcei, nevis videokartei (kā mēs to pieņēmām). Tādā gadījumā, instalējot atjauninājumus visiem draiveriem, jums jānovērš problēmas, kas skar gandrīz katru ierīci, kas nozīmē, ka nekas netiek izlaists.

Nu, pēc tam, kad visi draivera instalēšanas procesi ir pabeigti, jums ir jārestartē dators. Lai ļautu Windows ņemt vērā visas izmaiņas (kas saistītas ar jauna koda un vairāku draiveru iestatījumu ieviešanu), jūsu sistēmai ir jāpārstartē. Tikai pēc atsāknēšanas procedūras jums jācenšas pārbaudīt lietas, lai uzzinātu, vai atmiņas pārvaldības kļūdas zilais ekrāns ir atrisināts pilnībā.

  1. Pārbaudiet visas nesen instalētās lietojumprogrammas:

Ir lielas izredzes, ka problēmas, kas izraisa nāves zilo ekrānu, ir saistītas ar konfliktiem vai nesaderību, kas saistītas ar dažām datora programmām. Iespējams, ir jauna programma, kas rada problēmas citām lietojumprogrammām (un jūsu sistēmai). Lai miers valdītu, jums pagaidām var nākties atbrīvoties no šīs programmas.

Instalēto programmu sarakstu var pārbaudīt, piekļūstot vadības paneļa izvēlnei Programmas un līdzekļi vai Iestatījumu ekrānā Lietotnes. Mēs iesakām apskatīt abus sarakstus.

Šīs instrukcijas attiecas uz visu, kas jums jādara:

  • Izmantojiet Windows logotipa pogu + R burtu īsinājumtaustiņu, lai ātri atvērtu lietotni Palaist.
  • Kad parādīsies mazais Run logs, tekstlodziņš jāaizpilda ar šādu kodu:

appwiz.cpl

  • Lai palaistu kodu, logā Palaist ir jānoklikšķina uz pogas Labi (vai arī datora tastatūrā varat nospiest pogu Enter).

Tagad jūs tiksiet novirzīts uz vadības paneļa izvēlni Programmas un līdzekļi.

  • Pārlūkojiet lietojumprogrammu sarakstu un ņemiet vērā nesen ievestās lietojumprogrammas. Jums tie ir jānoņem.
  • Lai atinstalētu lietojumprogrammu, jums tas ir jānoklikšķina (lai to izceltu), ar peles labo pogu noklikšķiniet uz tagad iezīmētās lietotnes, lai redzētu dažas opcijas, un pēc tam izvēlieties Atinstalēt.

Tagad tiks parādīts izvēlētās lietojumprogrammas atinstalētāja vai atinstalēšanas vedņa logs.

  • Izpildiet ekrānā redzamos norādījumus, lai atinstalētu lietotni.
  • Kad esat pabeidzis vienas lietojumprogrammas noņemšanu, jums jāatgriežas ekrānā Programmas un līdzekļi (vadības panelī), lai sāktu citas programmas atinstalēšanas procesu.

Ideālā gadījumā jums vajadzētu noņemt pēc iespējas vairāk lietotņu, īpaši tās, kuras nesen instalējāt (vai ir aizdomas, ka tās rada problēmas).

  • Kad pēdējās programmas atinstalēšanas process ir pabeigts, jums ir jārestartē dators.

Tagad iesakām iestatījumos pārbaudīt ekrānu Lietotnes, lai redzētu, vai ir lietojumprogrammas, kuras jums jāinstalē no tur esošās platformas. Turpiniet izpildīt šīs instrukcijas:

  • Atveriet lietotni Iestatījumi, nospiežot (un turot nospiestu) Windows logotipa pogu un pēc tam pieskaroties I burta taustiņam.
  • Kad parādīsies lietojumprogrammas logs Iestatījumi, jums ir jānoklikšķina uz Lietotnes (viena no galvenās izvēlnes opcijām tur).

Jūs tiksiet novirzīts uz lietotņu ekrānu.

  • Tagad jums jāskatās uz rūti, kas atrodas tuvu loga labajai malai. Izskatiet tur esošās lietojumprogrammas.
  • Ja atrodat lietotni, kuru nesen instalējāt, vai kādu, jūsuprāt, tā ir jānoņem, tad uz tās ir jānoklikšķina, lai to izceltu, un pēc tam noklikšķiniet uz pogas Atinstalēt (kas kļuva redzama tikai nesen).
  • Šeit, iespējams, būs vēlreiz jānoklikšķina uz pogas Atinstalēt, lai apstiprinātu jūsu uzsākto darbību.
  • Izpildiet ekrānā redzamos norādījumus, lai noņemtu lietotni - ja šī darbība ir piemērota.

Ja jums ir jāinstalē citas lietojumprogrammas, jums jāatgriežas Iestatījumu ekrānā Lietotnes un turpiniet darbu no turienes.

  • Kad esat pabeidzis visu problemātisko vai konfliktu izraisošo lietojumprogrammu noņemšanu, jums ir jāaizver lietotne Iestatījumi un pēc tam restartējiet datoru.
  • Kā parasti, pēc datora palaišanas un stabilitātes sasniegšanas jums jāveic nepieciešamās pārbaudes, lai pārliecinātos, ka atmiņas pārvaldības zilais nāves ekrāns datorā vairs nav problēma.
  1. Izmēģiniet citu enerģijas konfigurāciju:

Daži lietotāji ziņoja, ka viņiem ir izdevies novērst atmiņas pārvaldības kļūdu zilo ekrānu, izvēloties citu enerģijas plānu. Dažiem cilvēkiem, kas izmanto līdzsvarotu (ieteicams), bija jāpārslēdzas uz Augsta veiktspēja, savukārt citiem, izmantojot enerģijas taupīšanu, bija jāpārslēdzas uz Līdzsvarots (ieteicams).

Ideālā jaudas konfigurācija atšķiras. Jums būs jāizmēģina vai jāpārbauda citi plāni, lai uzzinātu, kurš no tiem ir vispiemērotākais jūsu datoram (un neļauj tam pazemināties ar ziliem ekrāniem).

Izpildiet šos norādījumus:

  • Atveriet lietotni Palaist, ierīces tastatūrā nospiežot (un turot) Windows logotipa pogu un pēc tam nospiežot R burta taustiņu.
  • Kad parādās Run logs, jums ir jāraksta kontrole tur esošajā tekstlodziņā un pēc tam nospiediet tastatūras pogu Enter, lai piespiestu Windows palaist kodu.
  • Pieņemot, ka tagad esat vadības paneļa logā, jums ir jānoklikšķina uz nolaižamās izvēlnes Skatīt pēc lai redzētu pieejamās opcijas (displeja augšējā labajā stūrī).
  • Izvēlieties Lielas ikonas.

Vienreiz Skatīt pēc tiek iestatīts uz Lielas ikonas, vadības paneļa galvenā ekrāna opcijas tiks pārkārtotas, pamatojoties uz jauno konfigurāciju.

  • Noklikšķiniet uz Enerģijas opcijas.

Jūs tiksiet novirzīts uz ekrānu Izvēlēties vai pielāgot enerģijas plānu.

  • Ņem vērā savu pašreizējo enerģijas plānu (to, kura radio poga pašlaik ir atzīmēta).
  • Noklikšķiniet uz radiopogas, lai iegūtu citu enerģijas plānu.

Piemēram, ja izmantojat līdzsvarotu (ieteicams), jums jāizvēlas vai nu Augstas veiktspējas, vai Enerģijas taupīšana.

  • Aizveriet vadības paneļa logu un pēc tam restartējiet datoru.
  • Veiciet dažus testus, lai apstiprinātu, ka atmiņas pārvaldības BSOD problēma ir atrisināta uz visiem laikiem.

Ja zilā ekrāna avārijas joprojām pastāv, jums jāatgriežas vadības paneļa ekrānā Enerģijas opcijas, jāizvēlas cits barošanas plāns un pēc tam jāpārbauda lietas vēlreiz.

  1. Dzēsiet datora pagaidu failus un mapes:

Šeit mēs vēlamies, lai jūs izmantotu Diska tīrīšanas rīku, lai atbrīvotos no liekajiem vai nevajadzīgajiem failiem un mapēm. Piemēram, pārlūkojot internetu, jūsu dators lasa un izmanto datus no noteiktiem failiem un pakotnēm, lai palīdzētu jums veikt dažus uzdevumus, un Windows nonāk pie dažiem nevajadzīgiem failiem (pēc visas operācijas).

Jūsu sistēma ir ieprogrammēta, lai laiku pa laikam atbrīvotos no šiem failiem, taču Windows noņemšanas tehnikai vai procedūrai ir trūkumi. Šie bezjēdzīgi priekšmeti laika gaitā mēdz uzkrāties neatkarīgi no tā, ko Windows dara, lai tos noņemtu. Ir lielas izredzes, ka datora atmiņas pārvaldības problēmas, kuru dēļ jūsu mašīna kļūst zilā ekrānā, ir saistītas ar nevēlamiem vai liekiem failiem.

Ir zināms, ka bezjēdzīgu priekšmetu uzkrāšanās dažām sistēmām rada lēnu uzvedību vai samazina to apstrādes ātrumu. Tam varētu būt arī kāda saistība ar lietojumprogrammām, kas darbojas lēnām; tas var izraisīt arī problēmas, kas izpaužas kā nopietnākas problēmas (piemēram, BSOD, ar kuru mēs šeit nodarbojamies).

Jebkurā gadījumā, lai novērstu šajos scenārijos aprakstīto problēmu, jums jāpiespiež Windows izdzēst visus nevēlamos vai nevajadzīgos failus. Veiciet šīs darbības:

  • Nospiediet datora tastatūras pogu Windows logotips (vai noklikšķiniet uz Windows ikonas displeja apakšējā kreisajā stūrī).

Windows izvēlnei Sākt jau vajadzēja parādīties.

  • Tips Diska tīrīšana tekstlodziņā (kas parāda brīdi, kad sākat rakstīt), lai veiktu meklēšanas uzdevumu, izmantojot šos atslēgvārdus kā vaicājumu.
  • Kad diska tīrīšana (lietotne) parādās kā primārais ieraksts rezultātu sarakstā, jums ir jānoklikšķina uz tā, lai palaistu nepieciešamo programmu.
  • Kad tiek parādīts utilītas Diska tīrīšana logs, jums jāizmanto rūtiņas, lai norādītu dzēšamo failu vienumus vai kategorijas.

Mēs iesakām atlasīt visus lodziņus, jo mēs vēlamies, lai jūs noņemtu visus failus, taču mēs saprotam, ka jūs, iespējams, nevarēsit to izdarīt. Iespējams, vēlēsities paturēt noteiktas lietas (ja tās joprojām ir vajadzīgas).

Kad esat pabeidzis atbilstošo lodziņu izvēli, Windows informēs jūs par vietu, kuru varat atjaunot pēc tam, kad esat sācis atlasīto vienumu vai kategoriju noņemšanas darbību.

Jo vairāk failu vai saturu var izdzēst, jo labāk jūsu izredzes atrisināt problēmu. Taisnības labad jāsaka, ka lielākā daļa saraksta vienumu un kategoriju ir iztērējamas, tāpēc mēs sagaidām, ka atlasīsit gandrīz visas rūtiņas.

  • Pieņemot, ka tagad esat gatavs turpināt darbību, jums jānoklikšķina uz pogas Notīrīt sistēmas failus (tuvu loga apakšai).
  • Jums var būt jānoklikšķina uz citas pogas uzvednē, lai apstiprinātu lietas - ja Windows atver dialogu, lai saņemtu sava veida apstiprinājumu pagaidu faila noņemšanas operācijai.
  • Jebkurā gadījumā jums tagad jārestartē dators. Nav svarīgi, vai viss gāja labi vai nē.
  • Izmantojiet datoru tik ilgi, cik vien iespējams, lai apstiprinātu, ka atmiņas pārvaldības BSOD definētās problēmas jūs vairs neuztrauc.
  1. Manuāli palieliniet datora virtuālo atmiņu:

Mēs uzskatām, ka jūsu dators pašlaik ir konfigurēts, lai noteiktu nepieciešamo virtuālās atmiņas apjomu, lai lietas darbotos nevainojami. Tomēr, tā kā jums ir zilais nāves ekrāns, kas izriet no atmiņas pārvaldības problēmām, jums varētu būt noderīgi veikt izmaiņas atmiņas iestatījumos, lai noteiktu jaunu konfigurāciju.

Iespējams, jūsu datorā rodas stabilitātes problēmas, jo tas pastāvīgi piešķir nepietiekamu vietu virtuālajai atmiņai. Tādā gadījumā, ja mūsu pieņēmumi atbilst patiesībai, jūs varēsiet labot lietas, norādot virtuālo atmiņu, kas jāizmanto. Nu, iespējams, jaunais skaitlis būs lielāks nekā pašlaik izmantotais.

Jebkurā gadījumā šie ir norādījumi, kas jāievēro, lai pielāgotu virtuālās atmiņas lielumu:

  • Pirmkārt, jums ir jāatver programma Run, nospiežot (un turot) Windows logotipa pogu un pēc tam pieskaroties R burta taustiņam.
  • Šoreiz pēc tam, kad tiek parādīts mazais Run logs, tukšais teksta lauks tajā jāaizpilda ar šādu kodu:

sysdm.cpl

  • Noklikšķiniet uz pogas Labi logā Palaist, lai piespiestu Windows palaist kodu (vai arī datora tastatūrā varat nospiest pogu Enter, lai iegūtu tādu pašu rezultātu).

Tagad parādīsies logs Sistēmas rekvizīti.

  • Noklikšķiniet uz cilnes Papildu (tuvu loga augšdaļai), lai dotos uz turieni.
  • Atrodiet sadaļu Veiktspēja (parasti pirmā logā) un pēc tam noklikšķiniet uz pogas Iestatījumi blakus tai.

Tagad parādīsies logs Veiktspējas opcijas.

  • Arī jaunajā logā jums jānoklikšķina uz cilnes Papildu, lai tur nokļūtu.
  • Tagad jums jāatrod sadaļa Virtuālā atmiņa un pēc tam noklikšķiniet uz pogas Mainīt blakus tam.

Tagad tiks parādīts virtuālās atmiņas logs.

  • Noklikšķiniet uz izvēles rūtiņas Automātiski pārvaldīt peidžeru faila lielumu visiem diskiem lai noņemtu šī parametra atlasi.

Nu, jums ir jāatceļ šis iestatījums, jo vēlaties, lai Windows automātiski pārtrauc pieņemt lēmumus par atmiņas lielumu.

  • Zem diska [sējuma etiķete] jums jānoklikšķina uz sistēmas diska (C :), lai to tur izceltu.
  • Tagad jums jānoklikšķina uz pogas Pielāgots izmērs (lai izvēlētos šo parametru).
  • Tagad lieluma lauks jāaizpilda ar vēlamo skaitli.

Iespējams, vēlēsities pārbaudīt internetā idejas par virtuālās atmiņas lielumu (atkarībā no datora, tā iespējām un citiem būtiskiem faktoriem). Visticamāk, atradīsit Microsoft un citu lietotāju ieteikumus, tāpēc jums ir jāapstrādā informācija un jāpieņem pareizs lēmums.

  • Pieņemot, ka esat aizpildījis rūtiņu, jums jānoklikšķina uz pogas Labi, lai saglabātu datora atmiņas konfigurāciju.
  • Pārbaudiet lietas, lai apstiprinātu, ka BSOD vairs nevar iedarbināt (neatkarīgi no tā, ko jūs darāt).

Ja jūsu dators atkal nokrītas ar zilu nāves avārijas ekrānu, jums ir jārestartē personālais dators un pēc tam jāmēģina atjaunot scenāriju vai notikumu, kurā problēmai vajadzētu atkārtoties, lai redzētu, kas notiek.

Citas lietas, kuras varat mēģināt atrisināt atmiņas pārvaldības kļūdu zilajā ekrānā Windows 10 datorā

Mēs zinām, ka jūs šeit ieradāties, lai uzzinātu, kā noņemt atmiņas pārvaldības BSOD kļūdu, izmantojot labi aprakstītus risinājumus. Tomēr, ja jūsu mašīna turpina zilā ekrāna darbību tāpat kā iepriekš, jums jāpielieto mazāk populāri labojumi (mazākās detaļās), kurus citi lietotāji izmantoja, lai viņu gadījumā atrisinātu problēmu. Šeit ir daži no tiem:

  1. Datorā veiciet dziļu vai pilnīgu vīrusu un ļaunprātīgas programmatūras meklēšanu:

Šeit jums jāapsver iespēja, ka jūsu dators ļaunprātīgu programmu darbības dēļ cīnās ar BSOD. Ja līdz šim brīdim nekas neizdevās, tad jums jāizmanto visas iespējas. Labi darīsit, ja iegūsiet labu drošības programmu (pretvīrusu vai pretvīrusu programmatūru) un uzdosiet skenēt visus failus un mapes datora diskā. Pēc tam jums būs jānoņem draudi (ja tie tiek atklāti) un restartējiet datoru, lai pabeigtu lietas.

  1. Lejupielādējiet un instalējiet visus pieejamos Windows atjauninājumus:

Dažreiz tik vienkārša vai vienkārša procedūra kā Windows atjauninājumu lejupielāde un instalēšana izrādās ideāls nopietnas problēmas risinājums. Ja atmiņas pārvaldības BSOD izpausmēm, ar kurām jūs cīnāties, ir kāds sakars ar jūsu Windows būvējumu, trūkst noteikta koda vai pakotņu (konkrētā atjauninājumā), iespējams, ka problēmas pazudīs pēc visu datoram izlaisto atjauninājumu instalēšanas .

  1. Palaidiet skenēšanu, izmantojot SFC un DISM rīkus paaugstinātā komandu uzvednē, lai novērstu problēmas.

  1. Pārbaudiet visas datora aparatūras daļas, vai nav defektu vai bojājumu.

  1. Atjaunojiet vecos datora iestatījumus - ja, piemēram, veicāt izmaiņas tā konfigurācijā, lai to pārslogotu.

  1. Pārbaudiet, vai nav programmu, kas izraisa atmiņas noplūdi (izmantojot programmu Task Manager).

  1. Izmantojiet sistēmas atjaunošanu, lai viss būtu kārtībā.

  1. Atiestatīt / labot Windows.

  1. Tīri instalējiet Windows.

  1. Nomainiet sistēmas disku - ja kādreiz uzzināsiet, ka jūsu diska trūkumiem vai defektiem ir kāds sakars ar BSOD.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found