Windows

Kā salabot neeksistējošu mājas grupu operētājsistēmā Windows 10?

Failu koplietošana starp ierīcēm un mājas grupām vietējā tīklā daudziem cilvēkiem ir izšķiroša. Tomēr daži lietotāji sūdzējās par lūgumu pievienoties neeksistējošai mājas grupai. Lai cik dīvaini tas izklausītos, šī problēma ir diezgan izplatīta Windows 10 datoros. Tātad, tā atrisināšana ir tikpat vienkārša kā problēmas novēršana vietnē “Nevar atrast mājas grupu”.

Kas ir fantoma mājas grupas sistēmā Windows?

Daži lietotāji ziņoja, ka pēc operētājsistēmas pārinstalēšanas vai jaunināšanas uz jaunāko Windows versiju viņiem tika lūgts pievienoties neeksistējošai mājas grupai. Ir vērts atzīmēt, ka jūs nevarat pievienoties mājas grupai, kas neeksistē. Turklāt jūs to nevarat noņemt. Tātad, kā jūs risināt šo problēmu? Turpiniet lasīt, lai atklātu risinājumus.

Kopējie scenāriji, kas saistīti ar neeksistējošu mājas grupas problēmu

Papildus tam, kā uzzināt, kā labot mājas grupu, kas nedarbojas operētājsistēmā Windows 10, jums vajadzētu arī zināt, kā rīkoties, kad tiek lūgts pievienoties neesošam. Tomēr, pirms to izdarāt, vislabāk ir labāk izprast šo jautājumu. Tālāk ir minēti daži ar problēmu saistīti biežākie scenāriji:

  • Mājas grupa nedarbojas - Ja mājas grupa jūsu datorā vispār nedarbojas, varat mēģināt palaist problēmu novēršanas rīku, lai to novērstu.
  • Nevar pievienoties mājas grupai operētājsistēmā Windows 10 - Lai atrisinātu šo problēmu, datorā ir jāizdzēš fails idstore.sset.
  • Neeksistējoša mājas grupa operētājsistēmā Windows 10 - Tas, iespējams, ir saistīts ar MachineKeys direktoriju. Lai novērstu problēmu, varat to pārdēvēt.
  • Nevar atrast mājas grupu operētājsistēmā Windows 10 - Vainīgais var būt jūsu SSID, it īpaši, ja izmantojat bezvadu tīklu. Šo problēmu varat atrisināt, mainot tīkla nosaukumu.

1. metode: Jaunas mājas grupas izveidošana

Ja jums tiek piedāvāts pievienoties fantoma mājas grupai, viens no vienkāršākajiem risinājumiem ir pamest to pavisam. Lai to izdarītu, jums vienkārši jāievēro tālāk sniegtie norādījumi:

  1. Izslēdziet visas ierīces, kas pievienotas jūsu mājas grupai.
  2. Nākamā lieta, kas jums jādara, ir jāinstalē vienā no personālajiem datoriem, pēc tam izmantojiet to, lai izveidotu jaunu mājas grupu.
  3. Ieslēdziet citas ierīces pa vienai, pēc tam dodieties uz vadības paneli, lai pievienotos jaunizveidotajai mājas grupai. Jums var būt nepieciešams pamest mājas grupu manuāli visos datoros. Pēc tam jums būs jāizslēdz visas ierīces, lai varētu izveidot jaunu mājas grupu.

Pēc šo darbību veikšanas jums vajadzētu būt iespējai atrisināt problēmu ar neeksistējošu mājas grupu.

2. metode: faila idstore.sset dzēšana

Iespējams, ka failam idstore.sset ir kāds sakars ar mājas grupas problēmām. Tātad, ja jums tiek lūgts pievienoties neeksistējošai mājas grupai, iesakām noņemt failu visās ierīcēs. To var izdarīt, izpildot šos norādījumus:

  1. Atveriet dialoglodziņu Palaist, nospiežot Windows taustiņu + R uz tastatūras.
  2. Dialoglodziņā Palaist ierakstiet “% appdata%” (bez pēdiņām), pēc tam noklikšķiniet uz Labi vai nospiediet taustiņu Enter.
  3. Meklējiet direktoriju PeerNetworking, pēc tam noņemiet failu idstore.sset.

Neaizmirstiet veikt tās pašas darbības visiem datoriem, kurus skārusi problēma. Kad esat atbrīvojies no faila, jums vajadzētu būt iespējai pilnībā atrisināt problēmu. No otras puses, daži lietotāji pēc failu dzēšanas iesaka restartēt pakalpojumus, kas saistīti ar mājas grupu. To var izdarīt, veicot šīs darbības:

  1. Tastatūrā nospiediet Windows taustiņu + R. Tam vajadzētu atvērt dialoglodziņu Palaist.
  2. Tagad dialoglodziņā Palaist jums jāievada “services.msc” (bez pēdiņām). Neaizmirstiet nospiest Enter.
  3. Tālāk meklējiet pakalpojumus un restartējiet tos:
  • Mājas grupas klausītājs
  • Mājas grupas nodrošinātājs
  • Vienaudžu tīkla identitātes pārvaldnieks
  • Vienaudžu tīkla grupēšana
  • Vienaudžu vārdu izšķiršanas protokols

3. metode: SSID maiņa

Daži lietotāji ziņoja, ka problēma, iespējams, ir saistīta ar SSID. Ja izmantojat bezvadu tīklu, ieteicams novērst problēmu, mainot tā nosaukumu. Detalizētas instrukcijas varat iegūt, pārbaudot maršrutētāja rokasgrāmatu. Lai uzzinātu darbības, varat arī sazināties ar tīkla administratoru.

Pēc bezvadu tīkla nosaukuma maiņas jums vajadzētu būt iespējai atrisināt problēmu. Tas var šķist neparasts risinājums, taču daudzi lietotāji ziņoja, ka tas ir efektīvs. Tātad, izmēģināt to nav kaitējums. Mēģiniet izveidot savienojumu ar citu SSID, lai novērstu problēmu, ja izmantojat divjoslu vai trīsjoslu maršrutētāju. Pēc tam jūs varat izveidot jaunu mājas grupu.

4. metode: MachineKeys direktorija pārdēvēšana

Jums vajadzētu arī mēģināt mainīt MachineKeys direktorija nosaukumu, jo daži lietotāji ziņoja, ka tas varētu būt vainīgais aiz neeksistējošās mājas grupas. Papildus mājas grupas atstāšanai visos tīkla datoros, faili ir jānoņem no direktora PeerNetworking. Lai to izdarītu, veiciet 2. metodes darbības.

Tagad jums jāpārdēvē MachineKeys direktorijs. Paturiet prātā, ka process var būt nedaudz sarežģīts, jo jūsu sistēma aizsargā failu. Tātad, ja vēlaties mainīt tā nosaukumu, jums ir nepieciešamas atbilstošas ​​atļaujas vai tiesības. Šeit ir norādītas darbības:

  1. Atveriet File Explorer un pēc tam dodieties uz šo direktoriju:

C: \ ProgramData \ Microsoft \ Crypto \ RSA

  1. Meklējiet mapi MachineKeys, pēc tam mainiet tās nosaukumu uz “MachineKeys_old” (bez pēdiņām).
  2. Jums tiks piedāvāts sniegt administratora atļauju. Atlasiet Turpināt.

Kad esat pārdēvējis direktoriju MachineKeys, jums jāatver vadības panelis. Meklējiet mājas grupas problēmu novēršanas rīku un palaidiet to. Šim rīkam vajadzētu būt iespējai novērst problēmu pastāvīgi.

5. metode: reģistra modificēšana

Dažas vērtības vai ieraksti jūsu reģistrā var būt bojāti, tāpēc tiek parādīta mājas grupas problēma. Tātad, lai novērstu problēmu, iesakām veikt dažas izmaiņas reģistrā. Pirms to darāt, jums ir jānoņem MachineKeys un PeerNetworking direktoriju saturs. Mēs jau esam kopīgojuši iepriekšējo metožu norādījumus. Kad esat to izdarījis, jums jāatbrīvojas no problemātiskajiem ierakstiem reģistrā.

Jums jāzina, ka reģistrs ir sensitīva datu bāze. Tātad, ja izdarīsit pat vismazāko kļūdu, jūs varētu nopietni sabojāt sistēmu. Lieki piebilst, ka mēs iesakām šo risinājumu tikai cilvēkiem, kuri pārzina tehnoloģiju. Ja esat pārliecināts, ka varat izpildīt norādījumus, lai izveidotu ceļu, izmantojiet šo metodi.

  1. Vispirms jums jāatver dialoglodziņš Palaist. To var izdarīt, nospiežot Windows taustiņu + R uz tastatūras.
  2. Dialoglodziņā Palaist ierakstiet “regedit” (bez pēdiņām).
  3. Pirms jebkādu modifikāciju veikšanas iesakām izveidot sava reģistra dublējumu. To var izdarīt, ar peles labo pogu noklikšķinot uz taustiņiem un pēc tam opcijās izvēloties Eksportēt. Ja izdarāt kādu kļūdu, vienmēr varat palaist šos eksportētos failus, lai atjaunotu reģistru labā stāvoklī.
  4. Pārejiet uz kreiso rūti un pēc tam pārejiet uz šo ceļu:

HKEY_LOCAL_MACHINE \ SYSTEM \ CurrentControlSet \ Services \ HomeGroupProvider

  1. Noņemiet LocalUserMembership un ServiceData saturu.
  2. Kad esat to izdarījis, dodieties uz šo ceļu:

HKEY_LOCAL_MACHINE \ SYSTEM \ CurrentControlSet \ Services \ HomeGroupListener \

  1. Izdzēsiet ServiceData saturu.
  2. Restartējiet datoru un pēc tam pievienojieties mājas grupai.

Ja vēlaties aizsargāt savu reģistru, sistēmas failus un disku no sabojāšanas, ieteicams izmantot uzticamu drošības programmatūru, piemēram, Auslogics Anti-Malware. Šī programma nodrošinās jūsu datora drošību, atklājot ļaunprātīgus priekšmetus un draudus, kas var apdraudēt jūsu slepenos datus vai sabojāt failus. Tātad, jūs varat aizsargāt datoru, vienlaikus nodrošinot sistēmas stabilitāti.

6. metode: izvēlieties mākoņkrātuvi

Ir vērts atzīmēt, ka jaunākajā Windows 10 versijā nav iekļauta mājas grupas funkcija. Tomēr joprojām ir dažas alternatīvas, kuras varat pārbaudīt. Protams, jūs joprojām varat koplietot savus failus tīklā. Tomēr jums jāzina, ka korporācija Microsoft ir uzlabojusi to mākoņkrātuves funkcijas. Tātad, iespējams, ir pēdējais laiks izmēģināt OneDrive.

Mēs vēlētos uzzināt, ko jūs vēlaties, lai mēs apspriestu tālāk.

Uzdodiet mums dažus jautājumus komentāru sadaļā zemāk!

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found