Visi neapšaubāmi ir pazīstami ar pārlūku Chrome - patentētu tīmekļa pārlūkprogrammu, ko izstrādā un uztur Google. Tas tika ieviests 2008. gadā.
Tomēr maz cilvēku pārzina Chromium. Daži vēlētos uzzināt, vai tas ir saistīts ar pārlūku Chrome (jo tam ir tāds pats logotips, bet ar zilu krāsu), bet citi brīnās, vai tā ir ļaunprātīga programma.
Šodien mēs atklāsim faktus. Tāpēc, lūdzu, turpiniet lasīt, lai uzzinātu, kas jums jāzina.
Kas ir hroms?
Chromium ir bezmaksas un atvērtā koda tīmekļa pārlūks, kuru uztur Chromium projekts. Atvērtā koda nozīmē, ka izstrādātājiem ir atļauts modificēt pirmkodu. Tomēr to drīkst darīt tikai uzticami Chromium projekta izstrādes kopienas locekļi.
Savukārt Chrome pamatā ir Chromium - Google izstrādātāji pievienoja savu patentēto kodu Chromium avota kodam. Tas nozīmē, ka pārlūkā Chrome ir vairākas funkcijas, kuras pārlūkā Chromium nav (piemēram, tā atbalsta vairāk video formātu un automātiski instalē atjauninājumus).
Piezīme: Tas pats scenārijs attiecas arī uz Chrome OS (operētājsistēma Chromebook datoriem). Google to izstrādāja no Chromium OS, kas arī ir atvērtā koda projekts.
Kāda ir atšķirība starp pārlūku Chromium un Google Chrome?
Lai gan pārlūks Chrome ir balstīts uz Chromium avota kodu, paredzams, ka Google būs pievienojis vairāk nekā dažus uzlabojumus. Apskatīsim, kā abas pārlūkprogrammas atšķiras:
- Google atjauninājums: MacOS un Windows OS, lejupielādējot pārlūku Chrome, jūs saņemat papildu fona lietotni, kas automātiski atjaunina pārlūkprogrammu (tomēr operētājsistēmā Linux atjaunināšana tiek veikta, izmantojot standarta programmatūras pārvaldības rīkus).
Chromium trūkst šīs automātiskās atjaunināšanas funkcijas. Jums būs jāiegūst atjauninājumi manuāli. Tomēr, tā kā tas nāk tieši no Chromium Project avota koda, atjauninājumi tiek darīti pieejami biežāk, un pārlūkprogramma pastāvīgi mainās.
- Adobe Flash (Pepper API): Chrome nāk ar smilškastē ievietotu PPAPI Flash spraudni, kuru pārlūkprogramma regulāri atjaunina. Šis spraudnis bieži ir vēlams vecāks NPAPI Flash spraudnis, kas pieejams Adobe vietnē.
Savukārt hroms neatbalsta Flash dabiski. Bet jūs varat iegūt Pepper API (PPAPI) Flash spraudni no Chrome un instalēt to Chromium.
- Slēgta avota multivides kodeki: Pārlūkam Chrome ir MP3, AAC un H.264 atbalsts.
Savukārt hroms ietver tikai tādus bezmaksas un pamata kodekus kā Theora, Opus, WAV, VP8, VP9 un Vorbis, kurus var atrast arī pārlūkā Chrome. Tas nozīmē, ka pārlūkā Chrome varat baudīt vairāk multivides satura.
Lai straumētu videoklipus tādās vietnēs kā YouTube vai Netflix, izmantojot Chromium, nepieciešamie kodeki būs jāinstalē manuāli.
- Paplašināšanas ierobežojumi: Lai gan Chromium atļauj paplašinājumus ārpusē, pārlūks Chrome pieņem tikai tos, kas mitināti tās interneta veikalā. Bet jūs varat iegūt lielāku brīvību, iespējojot izstrādātāja režīmu pārlūkā Chrome.
- Ziņošana par avārijām un kļūdām: Pārlūkā Chrome varat izvēlēties sūtīt ziņojumus Google, ja notiek avārija vai citas kļūdas, lai viņi varētu analizēt statistiku. Šī avāriju ziņošanas funkcija pārlūkā Chromium nav pieejama, kas nozīmē, ka jums pašam būs jāveic kļūdu izsekošana.
- Drošības smilškaste: Lai gan drošības smilškastes režīms ir pieejams gan pārlūkā Chrome, gan Chromium, dažos Linux izplatījumos Chromium šī funkcija bieži tiek izslēgta pēc noklusējuma (NB: Pārejiet uz about: sandbox, lai pārbaudītu, vai tā ir iespējota).
Piezīme: Lai gan Chromium nav Google zīmols, tam joprojām ir daudzas funkcijas, kas ir atkarīgas no Google serveriem. Pēc noklusējuma tie ir iespējoti. Piemēram, pretpikšķerēšana, paredzēšana, pakalpojums, kas izlabo kļūdaini ievadīto tīmekļa adresi, un daudz kas cits (tos varat atrast lapā Iestatījumi). Varat arī pieteikties Chromium ar savu Google kontu un sinhronizēt datus.
Kas ir labāks, Chrome vai Chromium?
Vai hroms ir labāks par hromu? Atbilde ir atkarīga no tā, kas jums nepieciešams pārlūkprogrammā. Hroms ir laba izvēle, ja esat pieredzējis lietotājs un dodat priekšroku atvērtā pirmkoda programmatūrai.
Bet, ja jums ir nepieciešama pārlūkprogramma, kurai nav nepieciešama īpaša konfigurācija, pārlūks Chrome ir domāts jums. Tam ir papildu priekšrocība, kas ļauj tiešsaistē baudīt vairāk multivides satura un piekļūt vietnēm, kurām nepieciešama Flash.
BUJ:
Vai pārlūks Chrome izseko manu informāciju?
Pārlūkā Chrome ir lietotāja metrikas funkcija, kas nosūta uzņēmumam Google informāciju par dažādu pārlūkprogrammas komponentu izmantošanu. Tas viņiem ļauj pieņemt noteiktus lēmumus, lai uzlabotu lietotāju pieredzi.
Arī Chrome agrāk bija unikāls klienta ID. Bet Google to pārtrauca 2010. gadā.
Vai hroms izmanto mazāk atmiņas nekā hroms?
Daži lietotāji ziņo, ka atmiņas patēriņš abām pārlūkprogrammām ir aptuveni vienāds. Tomēr paredzams, ka hroms būs nedaudz mazāks, jo tas mazāk sazinās ar Google.
Kā es varu iegūt Google Chrome?
Chrome var instalēt no Google Chrome lejupielādes lapas (//www.google.com/chrome/).
Kā es varu iegūt hromu?
Ja esat Mac vai Windows lietotājs, šeit varat iegūt oficiālus Chromium veidojumus. Bet jums vajadzētu paturēt prātā, ka tie ir tikai visprogresīvākie un netiks automātiski atjaunināti.
Ja esat Linux lietotājs, varat pārlūkot Linux izplatīšanas programmatūras krātuves, lai tieši instalētu Chromium.
Pro padoms: Vai jūs bieži sastopaties ar programmas vai sistēmas kļūmēm un avārijām? Lai veiktu pilnu skenēšanu, iesakām izmantot Auslogics BoostSpeed. Rīks automātiski novērsīs šīs problēmas un atjaunos datora stabilitāti. Tas arī notīra nevēlamos failus un konfigurē jūsu sistēmu, lai sasniegtu lielāku ātrumu.